Yrittäjyys on oman itsensä toteuttamista. Se on voima ja rikkaus ja voi olla myös elämän rakkaus. Mutta se on myös koettelemus. Se on haaste ihmiselle, joka sitä kaipaa. Yrittäjän on oltava vahva ihminen ja luotettava itseensä. On luotettava omiin päätöksiin, ajatuksiin, uskomuksiin, tulemiin. On oltava vahva eli vaikka mitä päätät, niin se saatetaan kyseenalaistaa. On uskottava itseensä, päätöksiinsä, tuntemuksiinsa. Näistä viimeinen sana on usein se sana joka pettää, sillä itse epäilee omia tuntemuksiaan. Herää useita kysymyksiä. Olenko tehnyt oikean ratkaisun? Ovatko tuntemukseni oikeita? Todellisia? Onko syytä huoleen?
Jos haluaa kasvaa ja kehittää yritystään, niin oma luku on työllistäminen. Kaikki tietävät, että se on yrittäjälle ja yritykselle kallista. Voi tulla yllätyksenä, että työllistäminen muuttaa myös yrittäjän elämää sekä tunteita yrittäjyydestä. Saattaa jopa tuntua, että jää jossain tilanteissa ulkopuoliseksi.
Toki yrittäjä pyörittää yritystään, hallintoa, asiakashankintaa, markkinointia ja tekee asiakastöitä ihan kuten ennen, mutta mitä sitten? Hän on yksin kuten ennen työntekijöitä. Hän tekee päätöksensä yksin, ainakin pienyrittäjä. Hänelle on tullut lisähuolet myös työntekijöiden hyvinvoinnista ja pärjäämisestä. On edelleen luotettava itseensä ja vielä paljon enemmän kuin ennen. On luotettava, että tekee oikeita ratkaisuja ja johtaa yritystään ja työntekijöitä oikein.
Työllistäminen ei saa olla yritykselle ja yrittäjälle kompastuskivi, vaikka siltä usein tuntuukin. Sen tulisi olla yrittämisen voima ja rikkaus, sillä vain siten kasvu ja kehitys jatkuu.
Yrittäjän jaksaminen on usein koetuksella. Yrityksen jatkuvuuden kannalta on hyvä reagoida hyvissä ajoin oman itsensä hyvinvointiin. Ei kannata riskeerata kaikkea vähättelemällä omaa jaksamistaan. Verkostoituminen eri yrittäjäjärjestöjen kautta tai esimerkiksi toimiminen franchising-ketjussa saattaa olla yrittäjän henkireikä. Verkostoitumisen kautta saa tukea ja huomaa, ettei ole kuitenkaan yksin. Yrittäjillä on samat ilon tunteet, mutta myös huolet ja ongelmat. Niitä kannattaa tuoda esiin ja keskustella tuntemuksistaan toisten yrittäjäsiskojen ja -veljien kanssa. Lisäksi verkostoitumisen kautta saa elämäänsä muutakin ohjelmaa ja ajateltavaa kuin vain yrittäjän arkihuolet ja työn.
Yrittäjyys on elämäntapa, joka vie mennessään. Olen omassa työssäni huomannut yrittäjiä yhdistävän asenteen: joka yrittäjäksi ryhtyy, ei helposti anna periksi tai vaihda takaisin palkansaajaksi. Kuten alussa totesin, yrittäjyys tuo suurta rikkautta sisältöä ja haasteellisuutta elämään. Niistä yrittäjä ei luovu, olivat ne sitten huonoja tai hyviä kokemuksia.
Kirjoittajana Talousverkon yrittäjä Tarja Hiitiö
tarja.hiitio@talousverkko.fi
0400 252 667
Talousverkko Valkeakoski – Etelä-Pirkanmaan Talouspalvelut